travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATORGrób Rodziny Stoewer
na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Samochód Stoewer V5, eksponowany
w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
!! Kliknij na obraz aby obejrzeć kolekcję samochodów !!


Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Emila Stoewera

                                Słynni Szczecinianie i Ich Kamienice

Emil  Stoewer  

Ulica Wielkopolska 32  - Deutsche Straße 32

W kamienicy z roku 1891 przy ulicy Wielkopolska 32 (Deutsche Straße 32), na parterze mieszkał w latach 1907 - 1917 Emil Stoewer urodzony w 1873 roku w Szczecinie. Pionier motoryzacji, wespół z bratem prowadził fabrykę Stoewer-Werke AG. W 1897 r. skonstruowali swój pierwszy pojazd-trójkołowy rower napędzany silnikiem spalinowym. Fabryka produkowała samochody osobowe (także kabriolety, limuzyny i sportowe), dostawcze, ciężarowe, autobusy, w tym piętrowe omnibusy dla londyńskiej komunikacji. Większość była przeznaczona na eksport. W 1930 r. Stoewer opracował model V5, uznany za pierwsze seryjnie produkowane niemieckie auto z napędem na przednie koła. Firma miała ciekawe pomysły marketingowe: rajd do Paryża samochodem własnej konstrukcji, aktywność wystawiennicza, jazdy próbne. O Szczecinie mawiano Stoewerstadt. Emil Stoewer opuścił spółkę w 1932 r. Trzy lata później fabrykę zaangażowano w centralnie sterowaną produkcję zbrojeniową. Zmarł w 1942 roku w Berlinie.

Kliknij na artykuł obok aby przeczytać w pdf lub na panel odtwarzacza poniżej aby wysłuchać całego artykułu.

Jest to artykuł p.Romana Czejarka opublikowany w ZACHODNIOPOMORSKI PRZEDSIĘBIORCA  I  NR 02/2012  Roman Czejarek stettin.czejarek.pl
Roman Maciej Czejarek (ur. 20 czerwca 1966 w Szczecinie) – polski dziennikarz, prezenter, konferansjer, publicysta, autor humorystycznych opowiadań, z wykształcenia inżynier elektryk. Związany z Radiową Jedynką. Autor kilkuset tekstów prasowych publikowanych w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", "Spotkaniach", "Wokandzie", "Super Expressie" i wielu innych tytułach ogólnopolskich[3], również w pismach specjalistycznych takich jak "Morza, statki i okręty", "Zabytki Heritage" oraz "Szczeciner".

                                                                Zbyszek Mat

na podstawie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Czejarek
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/
https://www.facebook.com/pg/KamieniceSzczecina
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stoewer
Wróć do spisu treści