
TRANSLATOR


Śladami Carla i Gerharda Hauptmannów i Vlastimila Hofmana
Jadąc do Szklarskiej Poręby, na parkingu przy straganach ok. 500 m. od wodospadu Szklarka zostawiamy samochód i udajemy się ścieżką edukacyjną ku wodospadowi Szklarka. Ładne widoki i dużo informacji o tym terenie. Szklarka jest drugim, co do wielkości wodospadem w Karkonoszach. Większym jest Kamieńczyk.
Jadąc dalej udajemy się do Muzeum Mineralogicznego:
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie ma jedne z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Zgromadzono tu cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Twórcy tego muzeum nawiązali tym samym do pięknych polskich tradycji sięgających osiemnastego wieku, kiedy to prywatne zbiory geologiczne m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego (1728-1798), Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728-1800) szerzyły wiedzę przyrodniczą będącą jej skarbnicą dla wielu światłych ludzi polskiego Oświecenia. W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata a także jeden eksponat z kosmosu – meteor Gineon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w europie „Las Karboński”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły 300 milionów lat temu. Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywata kolekcja tych szkieletów sprzed miliona lat.
a następnie do Muzeum mieszczącym się w domu Hauptmanów w Szklarskiej Porębie:
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie prezentuje stałą ekspozycję poświęconą karkonoskiemu Duchowi Gór, eksponaty świadczące o tradycjach tutejszego hutnictwa szkła i wystawę o karkonoskiej kolonii artystów ze szczególnym uwzględnieniem postaci Carla i Gerharta Hauptmannów oraz twórczości Vlastimila Hofmana, wybitnego polskiego malarza urodzonego w czeskiej Pradze. W zbiorach muzeum znajdują się liczne bibliofilskie wydania książek autorstwa Carla i Gerharta Hauptmannów, wśród których należy wyróżnić pierwszą polską edycję "Tkaczy" z 1898 r. powstałą w Drukarni Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich w Londynie. Wśród innych nabytków znajdują się pejzaże karkonoskie malarzy należących do działającego przed II wojną światową, „Künstlervereinigung St.Lukas in Schreiberhau" - "Bractwa Artystycznego Św. Łukasza w Szklarskiej Porębie" malarzy Alfreda Nickischa, Georga Wichmanna czy Hansa Oberländera oraz obrazy, grafiki i rysunki Vlastimila Hofmana, Tadeusza Nodzyńskiego, Krzysztofa Figielskiego i Beaty Kornickiej-Koneckiej.
Obok budynku muzeum znajduje się ceramiczny pomnik nagrobny Carla Hauptmanna autorstwa wybitnego architekta Hansa Poelziga i jego żony Marlene ufundowany przez przyjaciół pisarza w 1925 r.
Wracając wstępujemy do pobliskiego kościoła, w którym na ścianach oglądamy inne obrazy Vlastimila Hofmana.