
TRANSLATOR


Tablica poświęcona kusztoszowi sanktuarium księdzu kanonikowi Janowi Matusiakowi.

Ołtarz główny w Sanktuarium Maryjnym

Obraz na wodzie przed Sanktuarium

Figury symbolizujące stacje modlitwy różańcowej.

Figury symbolizujące stacje modlitwy różańcowej.

Figury symbolizujące stacje modlitwy różańcowej.




Kujawskie Sanktuaria
Ostrowąs
Ostrowąs wieś w powiecie nieszawskim wymieniana jest w liczbie wsi nadanych kościołowi Panny Maryi pod Płockiem, aktem z 1185 roku - „Ostrowantz cum ecclesia”. Kościół więc istniał tu zapewne już na początku XI w.
We wsi znajduje się Sanktuarium Maryjne, w skład którego wchodzi kościół pw. Narodzenia NMP oraz plac położony niedaleko kościoła, na którym umieszczono 20 figur symbolizujących stacje modlitwy różańcowej. Budowę placu
rozpoczęto w 1992 r., a jego pomysłodawcą był kustosz sanktuarium ks. Kanonik Jan Matusiak (proboszcz parafii w latach 1978-2006). Prace zakończono w 2006 r., a plac i figury poświęcono w 20-tą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej „Pani Kujaw” w Ostrowąsie, w dniu 26 sierpnia 2006 r.

Każda z dwudziestu figur ma wysokość od 2 do 2,5 m. W centrum placu znajduje się kolumna, na szczycie której ustawiona jest figura Matki Bożej z różańcem w ręku.
Od połowy XVII wieku w kościele znajduje się Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który 24 sierpnia 1986 r. został koronowany papieskimi koronami.



Przekazywana od pokoleń legenda podaje, że na wzgórzu, nad południowym brzegiem jeziora Plebanka pasterka pilnująca bydła zauważyła na cisowym drzewie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręce w otoczeniu aniołów. Wieść o niezwykłym znalezisku szybko rozeszła się po okolicy i przez wizerunkiem Matki Bożej zaczęli gromadzić się wierni przejęci cudownością wydarzenia. Po jakimś czasie obraz przeniesiono do oddalonego o 3 km Brzeźna, w którym planowano wznieść kościół. Stąd jednak, jak głosi podanie, obraz „uszedł przez jezioro nocą, w aureoli blasku i niezwykłego światła” na pierwotne miejsce, zostawiając na tafli wody „drogę Matki Bożej”. Uznano wówczas, że Maryja dopomina się o Ostrowąs, jako miejsce swej obecności na ziemi kujawskiej. Wdzięczni za ten wybór i obfitość zsyłanych łask, mieszkańcy regionu nazwali ją Panią Kujaw, usypali wzgórze nad brzegiem jeziora i tu wybudowali świątynię.
Sanktuarium Maryjne z kościołem pw. Narodzenia NMP , jedne z najbardziej znanych na Kujawach
Wschodnich od wieków stanowi cel licznych pielgrzymek.

Wyjątkowość sanktuarium Matki Bożej „Pani Kujaw” wyraża się przez obecność słynącego łaskami barokowego obrazu Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem adorowanej przez aniołów, umieszczonego w połowie XVII stulecia w głównym ołtarzu kościoła.
Autor obrazu jest nieznany a dzieło wzorowane jest na wizerunku „Salus Populi Romani” z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore.
Zbyszek Mat