travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Sanktuarium Maryjne z kościołem pw. Narodzenia NMP

Tablica poświęcona kusztoszowi sanktuarium  księdzu kanonikowi Janowi Matusiakowi.

Ołtarz główny w Sanktuarium Maryjnym
Obraz na wodzie przed Sanktuarium

Figury symbolizujące stacje modlitwy różańcowej.

Figury symbolizujące stacje modlitwy różańcowej.

Figury symbolizujące stacje modlitwy różańcowej.





     Kujawskie Sanktuaria

Ostrowąs

Ostrowąs wieś w powiecie nieszawskim wymieniana jest w liczbie wsi nadanych kościołowi Panny Maryi pod Płockiem, aktem z 1185 roku - „Ostrowantz cum ecclesia”. Kościół więc istniał tu zapewne już na początku XI w.

We wsi znajduje się Sanktuarium Maryjne, w skład którego wchodzi kościół pw. Narodzenia NMP oraz plac położony niedaleko kościoła, na którym umieszczono 20 figur symbolizujących stacje modlitwy różańcowej. Budowę placu rozpoczęto w 1992 r., a jego pomysłodawcą był kustosz sanktuarium ks. Kanonik Jan Matusiak (proboszcz parafii w latach 1978-2006). Prace zakończono w 2006 r., a plac i figury poświęcono w 20-tą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej „Pani Kujaw” w Ostrowąsie, w dniu 26 sierpnia 2006 r.
Każda z dwudziestu figur ma wysokość od 2 do 2,5 m. W centrum placu znajduje się kolumna, na szczycie której ustawiona jest figura Matki Bożej z różańcem w ręku.
Od połowy XVII wieku w kościele znajduje się Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który 24 sierpnia 1986 r. został koronowany papieskimi koronami.




Jest rok 1185. Na Kujawach, nad niewielkim jeziorem, siostry norbertanki zakładają wieś o nazwie Ostrowąs. która rozwija się i z czasem staje się miejscem o magicznej sile.
Przekazywana od pokoleń legenda podaje, że na wzgórzu, nad południowym brzegiem jeziora Plebanka pasterka pilnująca bydła zauważyła na cisowym drzewie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręce w otoczeniu aniołów. Wieść o niezwykłym znalezisku szybko rozeszła się po okolicy i przez wizerunkiem Matki Bożej zaczęli gromadzić się wierni przejęci cudownością wydarzenia. Po jakimś czasie obraz przeniesiono do oddalonego o 3 km Brzeźna, w którym planowano wznieść kościół. Stąd jednak, jak głosi podanie, obraz „uszedł przez jezioro nocą, w aureoli blasku i niezwykłego światła” na pierwotne miejsce, zostawiając na tafli wody „drogę Matki Bożej”. Uznano wówczas, że Maryja dopomina się o Ostrowąs, jako miejsce swej obecności na ziemi kujawskiej. Wdzięczni za ten wybór i obfitość zsyłanych łask, mieszkańcy regionu nazwali ją Panią Kujaw, usypali wzgórze nad brzegiem jeziora i tu wybudowali świątynię.
Sanktuarium Maryjne z kościołem pw. Narodzenia NMP , jedne z najbardziej znanych na Kujawach Wschodnich od wieków stanowi cel licznych pielgrzymek.
Wyjątkowość sanktuarium Matki Bożej „Pani Kujaw” wyraża się przez obecność słynącego łaskami barokowego obrazu Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem adorowanej przez aniołów, umieszczonego w połowie XVII stulecia w głównym ołtarzu kościoła.

Autor obrazu jest nieznany a dzieło wzorowane jest na wizerunku „Salus Populi Romani” z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore.


Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści