travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


                   Thunder Bay - Fort William

                   w skansenie Fort William


                   ... handel skórami .

   .. meble i wyposażenie gospodarstwa osadników.


                                W Thunder Bay
Thunder Bay, kanadyjskie miasto w prowincji Ontario dawniej znane z bliźniaczych miast Fortu William i Portu Arthur i powstało w roku 1970 z ich połączenia. Czasy europejskiego osadnictwa w tym rejonie sięgają roku 1680 a rozwój był spowodowany handlem futrami przez Francuzów.
Nazwa pochodzi od dużej zatoki na jeziora Superior, znanej w XVIII wieku, jako " Baie du Tonnerre "(Thunder Bay w języku francuskim) na francuskich mapach. I z tego portu w łańcuchu transportu ziarna i innych produktów z zachodniej Kanady poprzez Wielkie Jeziora i St. Lawrence Seaway, zabieramy ładunki zboża do Europy.
Flaga Thunder Bay z roku 1972, przedstawia złote niebo spowodowane wschodzącym słońcem zza śpiącego olbrzyma siedzącego w błękitnych wodach jeziora Superior a czerwony liść klonu (symbol Kanady) przedstawia wschodzące słońce.
Herb miasta to stylizowany ptak, zwany Animikii. Animikii to mitologiczny gigantyczny ptak czczony przez plemiona z północnych i zachodu. Wierzą, że bijąc swoimi ogromnymi skrzydłami porusza wiatr wytwarza dźwięk grzmotu. Chociaż te ptaki -„ Thunderbirds” to bardzo potężne istoty, rzadko niepokoją ludzi, i są czczone i otaczane szacunkiem przez ludzi z plemienia Ojibwe. Animikii dosłownie oznacza "Gromowładny" a Binesi oznacza "wielkiego ptaka".
Pobyt w Zatoce Grzmotów skłania do zachwycenia się pięknem natury podziwiając Jezioro Superior i Park Śpiącego Olbrzyma( Sleeping Giant).Park ze wspaniała rzeźba terenu ze stromymi do 240 metrów wysokości klifami. Śpiący Olbrzym to Nanabijou, który został zamieniony w kamień, gdy tajemnica lokalizacji bogatej kopalni srebra została ujawniona. Ale aby usłyszeć te ładne legendy o śpiącym olbrzymie trzeba odwiedzić ten park nad Superiorem i najlepiej z pomocą Nancy i Larrego naszych sympatycznych pasażerów, rodowitych mieszkańców Ameryki. Mamy możliwość poznania okolic Parku Sleeping Giant i Parku Historycznego Fort William. Poznajemy historię regionu opowiadaną przez aktorów w strojach z dawnych czasów.
Zapraszam do powrotu do wspomnień z pobytu w Parku Historycznym Fort William.
Park Historyczny Fort William to jedna z największych atrakcji historycznych o mieszkańcach tej części Ameryki pokazująca pracę Spółki North West handlującej futrami. Na obszarze 250 akrów i w 57 budynkach odtworzonych na wzór tamtych czasów można zobaczyć i wziąć w odtwarzaniu wraz z aktorami w strojach z tamtych czasów, życie mieszkańców handlujących futrami, oraz poznając tamte czasy od kultury do rzemiosła, od medycyny do biznesu, życia domowego do rolnictwa i zwyczajów.
Atmosferę oryginalnego Fortu William pozwalają odtworzyć takie obiekty jak: Sklep Agret, Indiański
sklep, Kantyna, bank, kantor wymiany, indyjskie obozowiska Voyageur, kuchnia i budynki gospodarskie. Dom zimowy, Biuro Northwest House, sklepy futrzarskie i wiele innych obiektów z wyposażeniem z tamtych czasów.

Ta wyjątkowa kolekcja zawiera elementy życia codziennego, takie jak szkło, meble, narzędzia i naczynia, jak również niektóre bogato zdobione i naprawdę niezwykłe dzieła. Oryginalne przedmioty z początku XIX wieku stanowią około połowę prezentowanych eksponatów. Za możliwość odbycia tak wspaniałego powrotu do historii tamtych czasów w Forcie William i w Parku Śpiącego Olbrzyma. dziękuję Pastorowi i Jego Żonie, którzy byli naszymi przewodnikami i zapewnili nam transport do tych ekscytujących miejsc.
                                  
                                                                             
        Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści