travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


       Widok na Starówkę i Zamek z Trasy Zamkowej

      Widok na Wały Chrobrego d. Tarasy Hackena

Maszt ze statku s/s Konstanty Maciejewicz ("Macaj")

     ..jeden z wieli symboli " morskiego Szczecina".

                      Pomnik " Trzy Pokolenia "

Złoty Szlak

Szczecin to miasto przyjazne dla zwiedzających a duża ilość zachowanych zabytków i oznaczonych miejsc historycznie związanych z rozwojem Szczecina, z losami miasta i ludzi tu zamieszkałych oraz dostępność informacji zachęca do podejmowania spacerów wyznaczonymi trasami turystycznymi.
Jednym z bardzo ciekawych szlaków turystycznych, który od ponad 100 lat Szczecinianie i przybywający tu turyści przemierzają poznając historię, kulturę, architekturę i legendy miasta jest „Złoty Szlak”. Tak o nim napisano ( i nie jest to przechwalanie się) w informatorze turystycznym Szczecina – „„Takiego szlaku spacerowego nie ma żadne miasto w Polsce. Wiedzie on z centrum miasta - od Zamku Książąt Pomorskich, aleją Jana Pawła II przez park, las, aż do puszczy a realizowany program Szczecin 2050 – floating garden - miasta pływających ogrodów łączy nowoczesność i naturę.
Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni Szczecina. Wyspy, kanały, plaże i zatoki, a także parki, lasy oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne stanowią o wyjątkowości tego miasta nadając Szczecinowi ten niepowtarzalny charakter. „. Wiele razy różne odcinki tego szlaku przemierzałem z wnukiem opowiadając mu legendy o naszym Szczecinie i odwiedzanych miejscach i zapoznając z ich historią.  Często zbaczaliśmy z wytyczonego szlaku, bo każdy mijany kamień, każde mijane miejsce to widoczne ślady przeszłości i teraźniejszości jak i tylko wspomnienie o historii i zdarzeniach związanych z tym miejscem. I dzisiaj przemierzamy nasz Szczecin różnymi często własnymi szlakami za każdym razem odkrywając go na nowo. Zapraszam do wspomnień ze spacerów „Złotym Szlakiem”
rozpoczynając naszą wedrówkę " Z Łasztowni na Zamek".
                                                                              
Michał & Zbyszek Mat
Wróć do spisu treści