TRANSLATOR
zniszczony Zamek, Podzamcze i Starówka - 1945 r.
Ulica Wyszaka zaraz po wojnie
Trasa Zamkowa i widok na Zamek
Widok na Wały Chrobrego - dawne Tarasy Hackena
... na Wałach Chrobrego
...widok Szczecina z wieży zamkowej
Tyle lat minęło, tyle pięknych dni .......
To już czwarte pokolenie w powojennym Szczecinie. Historia na tych ziemiach zaczęła się dla naszej rodziny w 1945 roku, kiedy tak jak w piosence „ szli na zachód osadnicy" przybyli nasi przodkowie, później ja i „my wife" i już tu, w Szczecinie, nasza córka Beata i zięć Michał, i nasze wnuki: mała Alusia, i „duży” Michał.
Tyle lat minęło, ...tyle pięknych dni
Szczecin, Szczecin, Szczecin,…. miasto do lat dziewięćdziesiątych trochę zapomniane i przy zamkniętych granicach było portem największym na Bałtyku, choć do morza to jeszcze sto kilometrów, daleko od stolicy, w której przypominano sobie o nim jak trzeba było „coś ukraść” i …. zapominano.
„ Cały Naród Buduje Swoją Stolicę”- to dzięki temu rozbierano wiele zabytkowych obiektów, które po wojnie były „zdobyczne”. „ Ukradli” nam wiele pomników i zabytków- niektóre po wielkich awanturach wracają. Tak wrócił słynnyPomnik Colleoniego - Colleoni i inne. Stąd zawsze było bliżej do Berlina, Kopenhagi i Pragi niż do Warszawy.
Tylko ludzie, którzy tu mieszkali i nowi, którzy przybywali tacy jacyś inni. Polska w pigułce, bo jesteśmy tu w większości przybyli z terenów Polski tej przedwojennej, Wileńszczyzny i Lwowa i dawnych ziem przed jałtańskich i tych powojennych. Tu można usłyszeć śpiewną gwarę lwowską i gwarę z Wileńszczyzny, i gwarę śląską i tych z Łemkowszyzny przesiedlanych przymusowo w ramach akcji „Wisła”. A jednak jak uważają językoznawcy mówimy tu najczystszym językiem polskim.
Ot, taki chichot historii, bo Szczecin nazywany jest „Miastem wielu Narodów”. Kogo tu nie było – Polacy, Brandenbury, Duny, Szwedy, Francuzy, Prusy ………. Każda z nacji zostawiając część swojej kultury, tradycji, stylu w architekturze. Szczecin to „Miasto Caryc”. To tutaj urodziła się Sophie Friederike Auguste vonCaryca Maria Fiodorowna - Matka Carów Anhalt-Zerbst późniejsza największa monarchini Rosji i ówczesnej Europy, caryca Katarzyna II zwana też Wielką.
To tutaj urodziła się Sophie Dorothéa Augusta Luisa von Württemberg nazywana bywa "matką Carów". W 1776 r. poślubiła Pawła Piotrowicza, syna Katarzyny Wielkiej, późniejszego cara Pawła I. Maria Fiodorowna (takie imiona przybrała po ślubie) urodziła dziesięcioro dzieci. Dwóch z jej synów - Aleksander I Romanow i Mikołaj I Romanow - zasiadło na rosyjskim tronie.
Caryca Katarzyna Wielka Caryca Maria Fiodorowna
Tak jak można przemierzać Londyn znaczony przez „Blue Plug” – niebieskie tabliczki opisujące znanych i sławnych mieszkańców Londynu tak i tu można „przenieść się” w czasy wcześniejsze ze sławnymi ludźmi.
Carl Loewe - kompozytor ballad, piesni, oratoriów, ....Carl Loewe, którego urnę z sercem zamurowaną w murach Katedry odkryto obecnie - niemiecki kompozytor ballad. Jego spuścizna zawiera 400 ballad i pieśni, 17 oratoriów, 6 oper, 2 symfonie, Sonaty, Kantaty, utwory kameralne, utwory na fortepian i kompozycje wokalne.
Johannes Quistorp jeden z pierwszych kapitalistów w Szczecinie i Prusach. Był fundatorem szkół, pensji, schronisk, sierocińców i fundacji. Część swoich prywatnych gruntów w Szczecinie przeznaczył na park i otworzył go dla mieszkańców miasta (dzisiejszy Park Kasprowicza - dawny Quistorp Anlage).
I wielu, wielu innych……..
Hermann Hacken - nadburmistrz Szczecina 1878-1907I ten z największym pozostawionym swoim pomnikiem - Hermann Hacken - nadburmistrz Szczecina w latach 1878-1907. Był inicjatorem za- - gospodarowania starych fortów, które nazwano jego imieniem - Hakenterasse (dziś Wały Chrobrego). A my upamiętniliśmy go rondem – Rondem Hermana Hackena.
I Ci powojenni jak: bigbitowa Helena Majdaniec, Piotr Zaremba – profesor, urbanista, pierwszy prezydent powojennego Szczecina, Irena i Grażyna Brodzińska- śpiewaczki operowe, Kasia Nosowska- autorka tekstów, wokalistka znana z zespołu Hey, Antoni Kaczorowski (ur. 1893 w Lwowie, zm. 1982 w Szczecinie). Aktor, śpiewak, reżyser, dyrektor teatru, Henryk Sawka- polski rysownik, satyryk i ilustrator, Aleksander Wolszczan – urodzony w Szczecinku, obywatel świata, ale także Honorowy Obywatel Szczecina. i wielu, wielu innych , ………
Irena Brodzińska - spiewaczka operowaPowstająca nowa trasa turystyczna „ Niezwykli Szczecinianie i ich kamienice” będzie łączyła opowieści o Nich z architekturą ich kamienic, może nieraz zaniedbanych, ale kamienic, które zatrzymały czas i piękno tamtych lat….. bo Szczecin jest nazywany także „Paryżem Północy „. XIX wieczna urbanistyka miasta wzorowana była naGrażyna Brodzińska - śpiewaczka operowa układzie paryskim, ale też układ trzech centralnych placów (Grunwaldzkiego, Odrodzenia i Sprzymierzonych) odzwierciedla roz- mieszczenie piramid w Gizie,natomiast Odra symbolizuje Nil.
……. A Szczecińska Wenecja?
Ale Szczecin to trzecie najrozleglejszym miasto w Polsce - gdzie dużą część miasta zajmują rozlewiska Odry, to wyjątkowe miejsce, niemal półmilionowe miasto w otoczeniu jezior, rzek i w otoczeniu trzech dużych obszarów leśnych, Puszczy Wkrzańskiej, Goleniowskiej i Bukowej, które wkraczają w obszar miasta i nieraz zastanawiam się czy to miasto w zieleni czy zieleń w mieście.
Nazywane też „Zielonym Miastem”, „ Miastem Kwitnących Magnolii", „Miastem….. ech ………. to trzeba być w tym mieście i to wszystko zobaczyć.
Ja nazywam go „Moim Miastem”.
Pozdrawiam Zbyszek Mat