travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATORKalwaria Zebrzydowska - Bazylika Matki Bożej Anielskiej.


Z Wadowic jedziemy do Kalwarii Zebrzydowskiej, najważniejszego po Jasnej Górze sanktuarium w Polsce, i jednego z najcenniejszych polskich zabytków. Sanktuarium to składa się z Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, klasztoru oo. Bernardynów i zespołu ponad 40 kaplic wkomponowanych w malowniczy krajobraz, zwany dróżkami kalwaryjskimi. Jest to pierwsza i największa w Polsce Kalwaria wybudowana w XVII w. na wzór Kalwarii jerozolimskiej. W XVII w. wojewodą krakowskim był Mikołaj Zebrzydowski, który mieszkał wraz z żoną w zamku na górze Lanckorońskiej.
Jedna z legend głosi: pewnego dnia Urszula Zebrzydowska wyglądając przez okno ujrzała trzy płonące krzyże, które wznosiły się coraz wyżej i wyżej ku niebu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia jej małżonek ufundował w tym miejscu kościół i klasztor i z jego inicjatywy w ogrodzie u stóp góry Lanckorońskiej została stworzona Droga Krzyżowa. W tym wyjątkowym miejscu Zebrzydowski modlił się i odprawiał pokutę. Jego następcy kontynuowali budowę Kalwarii i niebawem na pobliskich wzgórzach powstał cały kompleks, liczący około 40 kaplic. Inspiracją do ich budowy, a w niektórych przypadkach wzorcem były budowle znajdujące się w Jerozolimie.
Jednak mogliśmy być tylko w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej i w krużgankach Klasztoru o.o. Bernardynów. Może następny pobyt w tych stronach pozwoli na spacer drużkami kalwaryjskimi podziwiając opisywany malowniczy krajobraz z wkomponowanymi kaplicami.


                                                                                             Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści