
TRANSLATOR
Pierwszy Król Polski - Bolesław I Chrobry
Katedra Gnieżnieńska


Gniezno – Tam zaczęła się Polska…
„ Książę Lech wybrał na miejsce osiedlenia swojego ludu wzgórze,
na którym odnalazł gniazdo orła białego.
To legendarne wzgórze to Wzgórze Lecha w Gnieźnie.”
W VIII wieku był tu potężny gród obronny, stanowiący główną siedzibę władcy Polan, a za panowania pierwszych Piastów Gniezno stało się głównym ośrodkiem władzy rodzącego się państwa polskiego i centrum chrześcijaństwa. Z Gniezna w roku 997 wyruszył na ostatnią wyprawę misyjną zakończoną męczeńską śmiercią św. Wojciech. Pochowano go w tutejszej świątyni a do Gniezna kult św. Wojciecha przyciągał wiernych i możnych z całej Europy. W roku 1000, aby odwiedzić grób św. Wojciecha przybył Otton III, cesarz niemiecki.
W roku 1025 w Katedrze Gnieźnieńskiej koronowano pierwszego króla Polski, Bolesława I Chrobrego. W roku 1076 koronę otrzymał Bolesław Śmiały, w 1295 r. Przemysław II, a w 1300 r. Wacław II. W 1320 roku Władysław Łokietek założył koronę na Wawelu i od tego czasu Kraków stał się ośrodkiem koronacyjnym kraju. Gniezno pozostało stolicą archidiecezji i zwyczajową siedzibą prymasa Polski..
Gniezno


Katedra Wniebowzięcia NMP to najcenniejszy zabytek architektoniczny w kraju. Jest to trzecia świątynia wzniesiona w tym miejscu. Bogate wnętrze z niezliczonymi dziełami sztuki różnych stylów.
W katedrze znajduje się srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha ( odtworzona kopia po głośnej kradzieży i zniszczeniu oryginału) oraz marmurowy XV-wieczny grobowiec świętego.
Wspaniałą panoramę Gniezna można podziwiać z wieży katedry wchodząc na nią po 229 schodach (liczyliśmy).
Spotkanie z historią i przemijającym czasem to podziemia katedry. Trumny sławnych ludzi, prymasów Polski- tak wielkich a jak skromnych, Arcybiskup Ignacy Krasicki, Prymas Potocki, Jan Łaski i inni… Warto przystanąć i pomyśleć… I przygotowane miejsce pochówku Prymasa Henryka Józefa Muszyńskiego.
Najcenniejszym zabytkiem sztuki w świątyni są słynne Drzwi Gnieźnieńskie z 18 scenami z życia św. Wojciecha, wykonane w XII wieku.
Polecam zwiedzenie też Muzeum i Archiwum Archidiecezjalne z niezwykle bogatą kolekcją sztuki sakralnej ze słynną Bullą gnieźnieńską wydaną w 1136 roku przez papieża Innocentego II oraz Kazania gnieźnieńskie z XV wieku i ……… spacer, spacer po uliczkach Gniezna.
Michał Krajnik & Zbyszek Mat