travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Zamek Szczeciński


                   Na Zamku Szczecińskim - Złoty Szlak Po wędrówce po podzamczu zamkowym zatrzymamy się dłużej na zamku szczecińskim. To szczególne miejsce dla Szczecina i jego mieszkańców. Tu można "przenieść się" w czasy przeszłe i spotkać się z historią, tą najwcześniejszą od czasów kultury łużyckiej poprzez czasy pierwszych Słowian z ich Trygławem i czasy Książąt Pomorskich od Warcisława I, pierwszego księcia pomorskiego do ostatniego z rodu Gryfitów - księcia Bogusława XIV zmarłego w 1637 roku. Po rządach Gryfitów Szczecin przechodził różne okresy świetności będąc we władaniu wielu władców a więc nazywanie Szczecina - "Miastem Wielu Narodów",  to sentencja całego okresu historii mojego miasta. Tu można odpocząć, przyjemnie spędzić czas na imprezach i spotkaniach na zamku, czy po prostu siadając w krużgankach zamkowych dziedzińców oddzielonym grubymi zamkowymi murami uciec od codziennego zgiełku, problemów, kłótni czy polityki.

Popatrz na nasz "stary-nowy" zamek i posłuchaj opowieści jakie" snują stare mury zamkowe", a ja powtarzam je moim wnukom w czasie naszych spacerów. 
      
  Pomnik Anny Jagiellonki i Bogusława X
Proszę o wysłuchanie opowieści o dziejach Szczecina, tego prastarego,średniowiecznego i wchodzacego w czasy najnowsze.
Opowiesci opracowanej na podstawie "Przewodnika po Szczecinie - Szczecin i okolice" - p. Czesława Piskorskiego z 1960 roku.

W następnej części po zwiedzeniu wnętrz zamkowych udamy się w dalszą wędrówkę „ Złotym Szlakiem”.                                                                                                  Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści