travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


                         "Błędne Skały"

                         
"Błędne Skały"

                         "Błędne Skały"

Błędne Skały.


Nazwą tą określa się labirynt skalny na krawędzi płyty górnokredowych piaskowców ciosowych, na zachodnim krańcu stoliwa Skalniaka 915 metrów, na wysokości około 850metrów, o powierzchni 21 hektarów. Sieć regularnych spękań w skałach, modelowanych procesami wietrzenia mechanicznego i chemicznego, została przekształcona w system rozwartych, głębokich na 6-12 m, miejscami bardzo wąskich często kilkadziesiąt centymetrów, szczelin i skalnych zakamarków, częściowo przykrytych skalnymi blokami, które zwano dawniej Dzikimi Dziurami lub Wilczymi Jamami. Różnice w odporności na wietrzenie i erozję warstw piaskowców o lepiszczu krzemionkowym bądź marglistym powodują niezwykłe urzeźbienie ścian występujących tu skalnych wąwozów, tuneli i pojedynczych skałek, nadając im fantazyjne kształty grzybów, maczug, klepsydr, baszt, kształtujących niepowtarzalną scenerię  skalnego miasta.
Panująca tu wilgoć i mrok sprzyjają rozwojowi roślinności naskalnej, zwłaszcza mchów i porostów, a w miejscach bardziej suchych także karłowatych świerków, brzóz i jarzębiny. Całość tworzy niezwykłe uroczysko chronione jako rezerwat przyrody i jeden z najatrakcyjniejszych zakątków Gór Stołowych. W pobliżu parkingu, tuż przy granicy państwowej, na skałce zwanej Skalną Czaszą znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą Gór Stołowych zwłaszcza ich czeskiej części, Gór Sowich i Gór Kamiennych. Przy dobrej widoczności widać także Śnieżkę.
Błędne Skały od dawna stanowiły atrakcję turystyczną, docierano do nich początkowo przez Czermną i Bukowinę, ale już w tysiąc siedemset siedemdziesiątym pierwszym roku zbudowano specjalną drogę przez Jakubowice. Opowiadano o ich labiryncie mrożące krew w żyłach historie, o zaginionych i zmarłych z głodu wędrowcach. Zwiedzano je tylko z miejscowym przewodnikiem.
Rzadko uczęszczany szlak wiedzie wzdłuż granicy państwowej, początkowo Machovską Drogą, później podnóżem Machovskiego Vrchu 711 metrów, mijając zabudowania kolonii Ostra Góra i leżącą po lewej Ostrą Górę 720 metrów, dość stromo pod górę, kamiennymi schodkami do Skalnej Bramy na granicy rezerwatu. Z platformy widokowej na Skalnych Czaszach roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków, szczególnie na czeską stronę, obejmujący znaczną część Sudetów Środkowych i fragmenty Zachodnich.                               
"Błędne Skały"


Po około  sześciu kilometrach jadąc z Kudowy w kierunku Karłowa po lewej stronie jest droga którą można dojechać do niepowtarzalnego labiryntu skalnego zwanego Błędnymi Skałami. Droga ta jest płatna a ruch do Błędnych Skał odbywa się o pełnych godzinach. Tam na parkingu można zostawić samochód i rozpocząć wędrówkę po labiryncie skalnym.
Można również zaparkować samochód na  rozdrożu dróg i po półgodzinnej wspinaczce dojść do labiryntu.
Błędne Skały, położone na skraju Skalniaka, utworzone są przez sieć regularnych spękań w ławicy piaskowców górnokredowych. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy wąskimi szczelinami pomiędzy skałami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów.Całą trasę przechodzimy w ciągu godziny podziwiając wspaniałe niezapomniane widoki.  


                                                                      
Michał & Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści