travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


         .... wokół jeziora Głębokiego

          .... wokół jeziora Głębokiego

           .... wokół jeziora Głębokiego

                .... wokół jeziora Głębokiego

               .... wokół jeziora Głębokiego


Wokół Jeziora Głębokiego – Zielony Szczecin

W granicach Szczecina w północnej części, w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej jest Jezioro Głębokie - Glambeck See. Część jeziora wydzielono, jako popularne kąpielisko miejskie „ Głębokie” z dobrą komunikunikacją z centrum miasta, jak i okolicznymi dzielnicami Szczecina.
Główną atrakcją jeziora jest trasa spacerowa, która nie jest ona może najdłuższa, ale można miło spędzić tu czas, a podziwiać jest, co, bo miejsce malownicze, spokojne (no może nie w weekendy) - ale to świadczy o popularności tych miejsc wśród Szczecinian i idealne na spacery.  Na trasie jest kilka miejsc na pikniki, ale w ładną pogodę są najczęściej pełne ludzi a więc może tych dni raczej unikać! - Ale to świadczy o popularności tych miejsc wśród Szczecinian.
1418 – książęta szczecińscy Otton II i Kazimierz V wyrazili zgodę, by odprowadzać do jeziora wodę z potoku Osówka służącą do poruszania młynów w Dolinie Siedmiu Młynów, a od XIX-go wieku popularne miejsce wycieczek. Po zbudowaniu kąpielisko nad Jeziorem Głębokim w latach 20-tych XX wieku cieszy się popularnością wśród Szczecinian do dziś.



Spacerowo-rowerowy szlak „Wokół Jeziora Głębokiego" o długości ok. 6 km rozpoczyna się na przy pętli tramwajowej "Głębokie" i prowadzi przez leśne parkingi z wytyczonymi miejscami do palenia ognisk i grillowania przy drodze i nad brzegiem jeziora, otacza jezioro i kończy się przy ul. Kąpieliskowej na osiedlu Głębokie. Wytyczona na szlaku trasa ścieżki dydaktycznej biegnie wzdłuż północno – zachodniego brzegu, do bagiennej zachodniej części jeziora. Na umieszczonych tablicach edukacyjnych można przeczytać o przyrodzie jeziora Głębokie. Bagniste brzegi dość skutecznie ograniczają wstęp dla turystów.   Ma to ogromne znaczenie dla utrzymania wielu gatunków rzadkich zwierząt. Wystarczy w okresie lęgowym zatrzymać się na kilkanaście minut i przy odrobinie szczęścia dostrzec żaby moczarowe. Wytworzyła się tutaj roślinność szuwarowa. Jest to najbogatszy przyrodniczo fragment jeziora zarówno pod względem botanicznym jak i faunistycznym. Brzegi porasta szuwar trzciny pospolitej, pałki wodnej, mozgi trzcinowej. Zarośla wierzbowe tworzy wierzba szara i uszata.
Wchodzimy w głąb lasu możemy spotkać różnych przedstawicieli świata zwierząt: dziki, nornice, borsuki i dużo, dużo więcej  ………..  i ptaki, których obserwacja wymaga jednak ciszy i spokoju. Ale takie zachowanie wynagradzają to śpiewem i barwne upierzeniem.  Spacerując jesienią czy zimą do możemy zobaczyć tu wiele gatunków ptaków przelotnych.
Miejsce „ wokół Jeziora Głębokiego „ to jedno z wielu miejsc i tras spacerowych Zielonego Szczecina.
                                             Z wędrówki z moim wnukiem
                                                                                                 Zbyszek Mat




Wróć do spisu treści