travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Pomnik Papieża JP II na rynku w Wadowicach

W wadowickim kościele.

... i "papieskie kremówki"


Wadowice - Miasto Papieża.


      
16 Czerwca 1999 r w Wadowicach Jan Paweł II mówił :

„W każdym razie tu w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.”

A więc jedziemy do Wadowic. Małe miasto nad Skawą, położone przy trasie z Krakowa do Cieszyna.
Wadowice kojarzone są przede wszystkim z osobą papieża Jana Pawła II.  Zatrzymujemy się na rynku w centrum miasta przed bazyliką Ofiarowania NMP. Ciekawe zdobienia, prezbiterium z XV w., kilkakrotnie przebudowywana w XIX i XX w. W lewej nawie świątyni znajduje się chrzcielnica gdzie przyjął chrzest Karol Wojtyła, o czym przypomina stosowna tablica.
Po zwiedzeniu Bazyliki udajemy się obok kościoła gdzie stoi dom (ul. Kościelna 7), w którym 18 V 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. W ścianę budynku wmurowano tablicę pamiątkową, a wewnątrz od 1985 r. działa Muzeum Papieskie. Niestety to poniedziałek i Muzeum Papieskie jest zamknięte.
Wniosek-czytać informatory i lepiej przygotowywać wyjazdy. Trudno. Udajemy się obok Muzeum Papieskiego gdzie przy ul. Kościelnej 4 jest  Muzeum Miejskie. Poniedziałek i czynne.
Budynek, w którym mieści się muzeum miejskie, należy do najstarszych w mieście (pochodzi z ok. 1800 roku) i ma charakter klasycystycznej kamienicy w typie dworku. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze kamienicy, tuż obok Domu Rodzinnego Karola Wojtyły. Muzeum ma charakter historyczno-regionalny. Gromadzone zbiory dotyczą historii Wadowic i najbliższych okolic. W zbiorach muzeum miejskiego na szczególną uwagę zasługują: kolekcja kart pocztowych z widokami miasta z okresu galicyjskiego i międzywojennego, obrazy i rzeźby twórców związanych z Wadowicami, dzieła twórców ludowych i prace młodych, wadowickich artystów. Ponadto gromadzone są dokumenty, fotografie, pieczęcie, książki, numizmaty i mapy związane z miastem.
Wystawa ""Wadowice Karola Wojtyły" pokazuje Wadowice z okresu dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły.
Kończąc wizytę w Wadowicach nie możemy nie skosztować słynnych już „Papieskich kremówek”.


                                                                                          Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści