
TRANSLATOR







Wysowa-Zdrój - Śladami Łemków.
Tu w Wysowej-Zdrój, małej turystyczno-uzdrowiskowej miejscowośći, tuż przy granicy ze Słowacją wśród lasów Beskidu Niskiego, tworzymy miejsce skąd zaczynamy nasze wędrówki po Łemkowszczyznie. Mieszkamy w Sanatorium Glinnik, a u państwa Suliczów, założycieli pierwszej w Polsce łemkowskiej gospody „Gościnna chata” słuchając opowieści o ich historii, historii ludzi, którzy po latach wrócili w rodzinne strony, by kultywować tradycję sprzed lat, znajdujemy najlepsze miejsce do poznania i ilustracji trudnych a często i tragicznych dziejów tego regionu.
Wysowa po raz pierwszy wymieniana jest już 1437 roku jako część włości rodu Gładyszów. Przez Wysową przez wieki prowadził lokalny szlak handlowy z Preszowa i Bardejova na Słowacji do Gorlic i Biecza. W XVII wieku w okresie Konfederacji Barskiej odbywały się tu walki z wojskami rosyjskimi. Znakomite właściwości lecznicze wód Wysowej znane i cenione były już w połowie XVIII wieku, a pierwszy historyczny przekaz o żródłach wysowskich pochodzi z połowy XVII wieku, kiedy to schwytany zbójnik Sobczak zeznawał, że jego kompani leczyli się tutaj „na francze”, a zapis z 1786 r. o istnieniu wysowskich wód donosił, że właściciel Wysowej, wojewoda hrabia Lanckoroński, "corocznie tam zażywał kąpieli, której czerstwość swego zdrowia przypisuje". W centrum Wysowej położony jest park z wiekowymi okazami drzew parkowych i oplatającym go potokiem Szumiak





W tym małym urokliwym uzdrowisku, położonym w pięknej, słonecznej kotlinie, otoczonej wzgórzami południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego, nawet jeżeli nie podążasz śladami „przeszłych” mieszkańców tych ziem, znajdziesz doskonałe warunki do spacerów pieszych, podziwiając górską przyrodę okolicznych lasów.
W centrum miejscowości, przy drodze do Blechnarki znajduje się cerkiew z 1779 roku pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Przy cerkwi 400-letnia lipa drobnolistna - pomnik przyrody.