travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Willa Gioila

Willa AlbaPerły Starego Nałęczowa - spacer po Lipowej i Prusa.


Nałęczów, to spacery, spacery, spacery … Każdy jest inny i na każdym można spotkać się z tym Nałęczowem z XIX i początku XX wieku, który był okresem, kiedy nastąpił rozwój najpiękniejszego budownictwa nałęczowskiego. Powstało wtedy wiele interesujących, obecnie zabytkowych willi, zwłaszcza przy ulicach: Lipowej i Armatniej Górze. Większość z nich utrzymana jest w stylu szwajcarskim, charakterystycznym dla budownictwa w górskich kurortach. "Złoty" okres Nałęczowa trwał do wybuchu I wojny światowej. Miasto, zniszczone przez okupantów w czasie pierwszej wojny światowej, powoli odradzało się w II Rzeczypospolitej.
Nałęczów uzyskał status uzdrowiska w 1928 roku, a rok później stał się siedzibą władz gminy. Rocznie uzdrowisko odwiedzało około 2,5 tys. kuracjuszy. Wybuch II wojny światowej ponownie zahamował rozwój miejscowości.
Idąc ulicą Kościuszki z sanatorium Fortunat do ulicy Prusa w kierunku Wzgórza Jabłuszko, mijamy SP. im. Żeromskiego, na wzgórzu Jabłuszko dochodzimy do leśnej kapliczki, dalej do końca ulicy Prusa napotykamy Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny, w którym w latach 1908 – 1936 funkcjonowała Nałęczowska Szkoła Ziemianek. Polną, mijając ulicę Ewy Szelburg – Zarębiny, dochodzimy do ulicy Lipowej. Na niej tak jak i przy ulicy Armatnia Góra znajduje się najstarsza część uzdrowiska z najstarszymi zabytkowymi willami.
Willa Zofiówka

Dom Ludowy

Willa Różana

Szkoła Nałęczowskich Ziemianek

I kilka krótkich opisów o spotkanych willach w czasie spacerów po ul.Lipowej i okolicach.
Aurelia (dawniej Julianówka) - z końca XIX wieku, willa w stylu szwajcarskim z reprezentacyjną elewacją posiadajaca w partii niższej werandę, opartą na trzech kolumnach, ozdobiona stylizowanym ornamentem roślinnym, wpisanym w koła, obecnie po odbudowie pełni funkcje hotelu.
Aniela
- z ok. 1925 r. Obecnie mieści tu Krajowy Ośrodek Apostolstwa Ruchu Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbe. Przed willą - posąg świętego.
Doktorska
- willa z 1914 r., projekt Stefana Stępkowskiego.
Mazowsze (dawniej Pod Jesionem) - willa z końca XIX wieku w stylu szwajcarskim. Część piętrowa i parterowa, balkon, ganek i bogato ornamentowane werandy.
Nagórskich
- willa z końca XIX w., projekt Adama Nagórskiego i Michała Górskiego.
Nagórze
- willa z końca XIX wieku z kilkoma bogato zdobionymi werandami.
Raj (dawniej Babin) - willa z lat 20-tych XX w. Siedziba Państwowego Liceum Technik Plastycznych w latach 1950-66, a do 1987 r. - internat męski tej szkoły.
Tolin
- willa dr Józefa Talko z 1882 r. Piętrowa, podpiwniczona, otoczona ogrodem. Interesujące zwieńczenie fasady oraz gzymsy: między kondygnacyjny i dachowy.
Ustronie (dawniej Róża) - willa z 1893 r., styl szwajcarski. 2 części: parterowa i piętrowa, weranda ze stylizowaną balustradą.
Zofijówka
- willa z lat 1890-93. Posiada 2 wieże z iglicami, część piętrową z balkonem i parterową - z werandą.
Pod Kraszewskim
-willa z I poł. XX w. Mieściła się w niej Izba Porodowa.
Przy ul. 1 Maja:

Gioia
- willa z 1927 r., projekt architektoniczny Franciszka Papiewskiego i Bohdana Kelles-Krauze. Przed II Wojną Światową była własnością Jadwigi z Salkowskich Beckowej, żony ministra Józefa Becka
Przy ul. Paderewskiego:

Czekoladka
- willa z 1926, w stylu zakopiańskim. Parterowa, na wysokiej podmurówce, z dwuspadowym dachem, poddaszem, 3 balkonami, zabudowaną werandą i gankiem.
Przy ul. Poniatowskiego:

Marianówka
- willa z przełomu XIX i XX w., projekt Edmunda Judyckiego. W latach 1950-60 mieściła internat Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.

Zbyszek Mat


Wróć do spisu treści