travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


                 Sorel - Kanada              ...widok na Port Sorel             .....  na uliczkach Sorel                .....  na uliczkach Sorel             .....  parki i pomniki pamięci,               
.....  parki i pomniki pamięci
Sorel - żegnamy Barbarę i Kenna


Zacumowaliśmy w Sorel i czas się rozstać z Barbarą i Kennem. To dla nich port docelowy a dla nas tylko jeden z portów na Szlaku Wielkich Jezior.
Wolny czas a więc pospacerujmy po Sorel.
Sorel, miasteczko z ponad trzydziestoma tysiącami mieszkańców a właściwie wskutek połączenia się z miasteczkiem Tracy w 2000 roku, Sorel-Tracy senne miasteczko w prowincji Quebec, położone jest u ujścia rzeki Richelieu do Rzeki Świętego Wawrzyńca. Francuska część Kanady to i z językiem trudniej, bo ponad 97% mówi po francusku. Rzeka Richelieu oddziela dwie społeczności; Tracy na zachodnim brzegu i Sorel na wschodnim brzegu.
Sorel została założona w 1642 roku, dziś znana jest działalność w branży stalowej i hutniczej. Czwarte najstarsze miasto w prowincji Quebec. W 1642 roku, kiedy Charles Huault de Montmagny, pierwszy gubernator i porucznik-gubernator Nowej Francji, zbudował obronny Fort Richelieu dla obrony osadników i przybywających tu rzeką przed Irokezami. W 1647, oryginalny fort został zniszczony przez Irokezów, ale już 1665 roku został przebudowany przez pułk Carignan-Salières’a.

Nazwa Sorel pochodzi od Pierre’a de Saurel, który pierwszy otrzymał nadanie przez króla Ludwika XIV w 1672 roku tych ziem.. Był dowódcą Pułku Carignan-Salires i przybył na te ziemie w sierpniu 1665 roku.
Pierwsze święta Bożego Narodzenia z choinką obchodzono tu w Ameryce Północnej, na Wigilię w 1781 roku. Po wizycie księcia William Henry, księcia Gloucester do Sorel w 1787 r. miasto przyjęło nazwę William-Henry, i nazwa zachowała aż do 1845 roku.
Sorel było miejscem szczególnej aktywności. Podczas 1776 duże oddziały wojska przechodziły przez Sorel i czasami stacjonowali w okolicy.
Panowanie nad tym miejscem było w rękach kupców mieszkających w Anglii i jej mieszkańców, ludzi cenionych za ich odwagę i przywiązanie do korony. Za służbę król obdarzał ich różnymi dobrami publicznymi na znak łaski oraz umarzał im daniny, które płacili za ich ziemię.
Zapraszam na spacer po Sorel.


W 1781 r. przez Sorel przechodzili Lojaliści, uchodźcy z południa. Niektórzy z nich osiedli się w Sorel, tworząc zalążek angielskiej populacji. Tu powstawały różne ośrodki, takie jak: dla "Wojskowych Inwalidów", czy "Outside", dla wojskowych emerytów.  Starzy żołnierze i ich rodziny, w liczbie kilkuset, trafiło do Sorel w ramach opieki medycznej dr. Christopher’a Carter.
Pierwsze wysiłki
do wprowadzania protestanckiej religii w Kanadzie zostały podjęte w Sorel. Dalszy Sorel w 1935 roku.                                           napływ Lojalistów spowodował, że w roku 1783 władze Sorel wysłały petycję do Towarzystwa Krzewienia Ewangelii w obcych krajach, prosząc ich o przysłanie na stałe ”Sługi Ewangelii” do Sorel.
W odpowiedzi na wniosek, wielebny John Doty wyruszył w miesiącu kwietniu 1784
roku z Gravesend w Anglii i przybył do Quebec w czerwcu, a do Sorel 4 lipca 1784 r., gdzie odprawił nabożeństwo i wygłosił swoje pierwsze kazanie. Jest to data powstania anglikańskiej parafii w Sorel i pierwszej misji anglikańskiego w Kanadzie.
Na początku XIX wieku, Sorel był
o ośrodkiem handlarzy futrami. W 1820 roku, Sorel było miejscem pobytu Generalnego Gubernatora Dolnej Kanady, George’a  Ramsay - Lorda Dalhousie. Jego imię nosi uniwersytet - „Dalhousie University’.
Parafialna biblioteka zawierała ponad czterysta woluminów
gromadzonych od 1846 r.. W 1848 roku zbudowano pomnik Kellego, pastora i działacza społecznego w Sorel współpracujacego z Towarzystwem Opieki nad Ubogimi i Chorymi. Kelly przeszedł na emeryturę w 1849 roku, po ukończeniu budowy nowej plebani.
Z takich trochę plotkarskich wydarzeń w Sorel to
: w 1839 roku dwaj nowi mieszkańcy sądzeni byli w procesie o morderstwo. George Holmes, który mieszkał w mieście, był zakochany w Joséphine d'Estimauville, która mieszkała tu z rodziną. Zginął jej mąż Louis-Pascal-Achille Tache z posiadłości   Kamouraska . Holmes uciekł do Stanów Zjednoczonych Ameryki, a d'Estimauville została uniewinniona bez żadnej kary. W 1970 roku Anne Hébert napisała książkę, „Kamouraska”, o romansie, który pokazano w filmie w 1973 roku przez Claude Jutra.
Sorel było również miejscem budowy 3 z 12 fregat klasy Halifax dla armii kanadyjskiej. Trzy kanadyjskie fregaty patrolowe zbudowane w Quebec to: HMCS Ville de Québec, HMCS Regina i HMCS Calgary. Stocznia w Sorel-Tracy, nazywana MIL Tracy, budowała jednostki dla wszystkich trzech statków i wysłała ich barkami do ostatecznego montażu w MIL Davie w Lauzon w Quebec.
Ale spacerując po Sorel ma się wrażenie, że jest to senne, spokojne miasteczko. Ludzie sympatyczni i chętnie rozmawiając służą radą i pomocą. A ze swoje
j historii, której opisy można spotkać na tablicach i placach są bardzo dumni.

                                                                                          
Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści