
TRANSLATOR
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra - Czarna
..przycerkiewne kapliczki votywne - Czarna
Cmentarz przycerkiewny w Czarnej
Ołtarz główny w ikonostasie.
Cerkiew św. Michała Archanioła - Brunary
Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej - Brunary
Brunary


Szlakiem Cerkwi Drewnianych do .. Kąśnej i Ciężkowic
Udając się do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach przemieszczamy się Szlakiem Architektury Drewnianej Beskidu Niskiego, zwiedzając mijane cerkwie i cmentarze z okresu I Wojny Światowej, tak licznie pozostałe jeszcze na tych terenach.
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Dymitra)
położona na wzniesieniu za potokiem Czarna, została zbudowana w 1764 roku a w pierwszej połowie XIX wieku została rozbudowa. Trójdzielna świątynia typu północno-zachodniego, drewniana o ścianach obitych gontem, izbica słupowej wieży oszalowana pionowo, poprzedzona przedsionkiem, obejmująca słupami babiniec. Zwieńczona jest baniastym hełmem z pozorną latarnią i małą cebulką. Podobne wieże wznoszą się nad nawą i prezbiterium. Świątynię otacza mur z płaskich, rzecznych kamieni.
W cerkwi znajduje się kompletny ikonostas pochodzący z okresu budowy cerkwi. Znajdują się w nim także ikony datowane na lata wcześniejsze np. ikona namiestna przedstawiająca św. Dymitra namalowana w roku 1689, ikona ze św. Mikołajem. Z tego okresu pochodzą także ikony świąteczne, oraz ikony apostołów w rządzie Deesis.
Przy północnej ścianie ustawiony jest barokowy ołtarz z XVIII wieku, w jego centrum umieszczono ikonę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii z początków XVII wieku. Na ikonie znajdują się także postacie św. Anny, św. Joachima, oraz archaniołowie Gabriel i Michał.
W górnej części ołtarza znajduje się obraz Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, a w prezbiterium nad wejściem do zakrystii umieszczono ikonę ze sceną Opłakiwanie Chrystusa.
W ikonostasie znajdują się bardzo piękne carskie wrota gdzie w ramach kształcie serca umieszczono ikony przedstawiające czterech ewangelistów, oraz Zwiastowanie z Archaniołem Gabrielem i Marią. Ikony te są oplecione winoroślą z czerwonymi i zielonymi winnymi gronami.
Jest cerkwią łemkowską, trójdzielną. Nad przedsionkiem wznosi się wieża z hełmem zwieńczonym kutym krzyżem. Podobne hełmy znajdują się ponad nawą i prezbiterium. We wnętrzu znajduje się barokowy, osiemnastowieczny ikonostas. W cerkwi zachowała się polichromia, utrzymana w błękitnej tonacji barwnej, z motywem winorośli. Oprócz ołtarza głównego z XVII w. w cerkwi znajdują się dwa ołtarze boczne z wieku XVIII. Znajdują się w nich ikony Matki Bożej oraz Przemienienia Pańskiego.
Charakterystycznym elementem krajobrazu powiatu gorlickiego, wpisanym już na trwałe w jego przestrzeń, są liczne cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej
Wśród licznych cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej, odwiedzamy i ten cmentarz w Brunarach. Teren ten był areną licznych walk. Największa operacja militarna, zwana bitwą gorlicką, rozegrała się tutaj w pierwszych dniach maja 1915 roku. Po obu walczących stronach wzięło w niej udział ok. 300 tys. żołnierzy (w tym 220 po stronie państw centralnych i 80 tys. po stronie rosyjskiej). 2 maja wojska państw centralnych rozpoczęły ofensywę, w wyniku której przełamały linie obronne Rosjan, zmuszając ich do odwrotu i stopniowej utraty zajętych wcześniej terenów.

Centrum Paderewskiego - Kąśna Dolna
Dwór w Kąśnej Dolnej
Dwór w Kąśnej Dolnej
"Skamieniałe Miasto" - Ciężkowice
"Skamieniałe Miasto" - Ciężkowice


Dwór w Kąśnej Dolnej był polskim domem Paderewskiego w latach 1897-1903. W 1913 roku pianista osiedlił się w Ameryce.
W latach 1917-1919 był członkiem Polskiego Komitetu Narodowego w Paryżu i jego reprezentantem w Stanach Zjednoczonych.
W 1919 został Prezesem Rady Ministrów i ministrem spraw zagranicznych nowo powstałego państwa polskiego.
Po śmierci, odznaczony krzyżem Virtuti Militari, został pochowany na cmentarzu dla zasłużonych w Arlington; w 1992 roku, zgodnie z ostatnią wolą, jego zwłoki spoczęły w krypcie Katedry Warszawskiej.
To miejsce szczególne dla artystów, melomanów, fascynatów postaci Paderewskiego, ale także tych, którzy pragną przejść lipową aleją, usiąść nad stawem i podumać.
Ignacy Jan Paderewski (ur. 6.XI. 1860 r., zm. 29. VI. 1941 r.) znany jest jako wybitny pianista – wirtuoz, kompozytor, a także polityk i mąż stanu.
Dwór w Kąśnej Dolnej był polskim domem Paderewskiego w latach 1897-1903. W 1913 roku pianista osiedlił się w Ameryce. Podczas I wojny światowej rozpoczął swą działalność polityczną. W latach 1917-1919 był członkiem Polskiego Komitetu Narodowego w Paryżu i jego reprezentantem w Stanach Zjednoczonych.
W 1919 został Prezesem Rady Ministrów i ministrem spraw zagranicznych nowo powstałego państwa polskiego.
Po śmierci, odznaczony krzyżem Virtuti Militari, został pochowany na cmentarzu dla zasłużonych w Arlington; w 1992 roku, zgodnie z ostatnią wolą, jego zwłoki spoczęły w krypcie Katedry Warszawskiej.
wyobraźnię miejscowej ludności. Jedna z nich mówi o wielkiej klątwie rzuconej na mieszkańców za rozwiązłe życie, inna o dzielnym rycerzu zwanym Cieszko, którego gród skamieniał, co było karą za złamanie zasady polskiej gościnności.
Wędrówkę po Skamieniałym Mieście rozpoczynamy od parkingu przy trasie Tarnów-Krynica, Tarnów-Konieczna przechodząc przez ozdobną bramę symbolizującą wejście do dawnego grodu. Po jego prawej stronie znajduje się źródło, historycznie zwane, „Dobra Woda”. Legenda mówi, że dobroczynne właściwości zawartych w niej składników leczą chore oczy.
Powrócimy jeszcze do wspomnień z wędrówek po Rezerwacie Przyrody Nieożywionej „Skamieniałe Miasto“ zasłyszanych legend i opowieści o tym unikalnym miejscu stworzonym przez Naturę.
Z moich wędrówek po Beskidzie Niskim - wrzesień 2014 r.
Zbyszek Mat