travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


        Kapliczka Matki Bożej Bolesnej przy żródełku.
                       Żródełko Maryi

Wybierając się na wycieczkę do Ardapach lub Skalnego Miasta w Czechach, albo jadąc na przygraniczny bazar w Kudowie – Słone, po lewej stronie drogi jest tablica informująca o kierunku dojazdu do źródełka zwanego Źródłem Maryi - leśnej kapliczki Nieformalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Zielonej Dolinie u Źródełka Maryi.
W roku 1830 nadleśniczy z Nachodu, Ignacy Siegel, znalazł w miejscu gdzie stoi teraz kapliczka, obrazek Matki Bożej Bolesnej i umieścił go na drzewie i niebawem poniżej wytrysnęło źródełko, spontanicznie nazwane Żródełkiem Maryi.
Gdy obrazek uległ zniszczeniu leśniczy zastąpił go identyczną kopią, czczoną dotąd w jego domu. Kopia obrazka Matki Bożej Bolesnej zachowała się w ołtarzu aż po dzień dzisiejszy.
W roku 1832 Kudowa przeżyła epidemię cholery. Intuicyjnie modlono się tu gorliwie z wiarą w uzdrawiającą moc źródełka. Pandemia rychło ustała. Fakt ten uznano za cudowny za przyczyną Maryi.
Sława Zielonej Doliny rozniosła się daleko i trwa do dziś.
Na miejscu drewnianej kapliczki w roku 1887 w
/g projektu Józefa Elsnera ze Słonego zbudowano murowaną kapliczkę poświęconą przez ówczesnego proboszcza z Czermnej ks. Juliusza Becka.
Zawsze w niedzielę od 3 maja do 15 września o godz. 16 odprawiana jest Msza Święta.

                                                                     
         Zbyszek Mat

Zapraszam do obejrzenia slajdów z tej wycieczki i wysłuchania pieknej piosenki o kapliczce
w wykonaniu Claudia i Kasia Chwołka.
https://www.youtube.com/watch?v=W2zboZN2utE
Wróć do spisu treści