
TRANSLATOR
Jezioro Głębokie
... widok z wieży zamkowej
Jezioro Szmaragdowe
... w Puszczy Bukowej


Zielony Szczecin
Ze względu na swoje położenie, Szczecińska aglomeracja miejska jest wyjątkowym miejscem. Ruchliwe, niemal półmilionowe miasto usytuowane jest w otoczeniu jezior, rzek i puszcz. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta położone są trzy duże obszary leśne (Puszcze: Wkrzańska, Goleniowska oraz Bukowa), które lasami komunalnymi wkraczają w obszar miasta i poprzez system miejskich terenów zieleni przenikają je...)
Szczecin to wyjątkowe miejsce, półmilionowe miasto w otoczeniu rzek, jezior, lasów i puszcz. Nazywane „ Zielonym Miastem”, „Miastem Kwitnących Magnolii”, „ Miastem Zieleni i …..”, miastem gdzie woda i zieleń zajmuje ponad 60% obszarów miejskich a otoczone dużymi obszarami leśnymi, wkraczającymi w różnych miejscach na teren miasta przenikając się z miejskimi terenami zielonymi i nieraz zastanawiam się czy to miasto w zieleni czy zieleń w mieście.
W granicach administracyjnych Szczecina znajdują się niewielkie fragmenty Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa" m.in. z Jeziorem Szmaragdowym i rezerwatem przyrody "Zdroje":„ Magiczna Puszcza Bukowa, bo tu znajdujemy ślady historii sprzed tysięcy lat i historie pojedynczych ludzi, pozostałości pamiątek z przed II światowej wojny jak i te powojenne. To miejsce tak chętnie odwiedzane przez tych przed nami, jak i dziś przez nas… „
Granicząca od północy z częścią obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Dolina Dolnej Odry", a na południu miasto graniczy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Dolnej Odry.
Wraz z Puszczą Bukową Szczecin otoczony jest dużymi kompleksami leśnymi – Puszczą Wkrzańską
i Puszczą Goleniowską.
Ale działania Natury szczególnie od połowy XIX wieku było wspomagane przez działania zamieszkałych tu ludzi a także przez historię rozwoju Szczecina.
Do XIX wieku istnienie twierdzy ograniczało rozwój miasta a otaczane coraz bardziej systemem wałów i fortów zostało zamknięte w rozmiarach XVI – wiecznych. Na początku XIX wieku powstała dzielnica nowomiejska, do której wyprowadzono cmentarze miejskie i tam powstawały pierwsze parki. Dopiero decyzja o likwidacji twierdzy pozwoliła na nowe spojrzenie architektoniczne z zaplanowanymi nowymi ulicami, placami i rondami z „Zielonym Pogodnem”, wspaniałym Parkiem Kasprowicza, lipowymi alejami Alei Piastów czy Wojska Polskiego.
Szczególnie ulubionymi miejscami wypoczynku przez szczecinian była „Dolina Siedmiu Młynów”, okolice jeziora Głębokiego czy wieża Quistorpa.
Unikalny cmentarz miejski założony w 1900 roku ( zwany „Centralnym” lub „na Ku Słońcu”), jeden z największych w Europie miejskich kompleksów cmentarnych o unikalnym parkowym charakterze.
A wizytówka „zielonego Szczecina” – powstały w 1908 roku park Quistorpa ( park im. Kasprowicza) z egzotycznymi drzewami położony na zboczach rzeczki Osówki łączący się z Jasnymi Błoniami otoczonymi szpalerami platanów. I park Żeromskiego łączący się z najbardziej reprezentacyjnym miejscem Szczecina – Wałami Chrobrego. Parki, parki, …. Park Kownasa, park Noakowskiego, park leśny Klęskowo, park ……,. I wiele zielonych skwerów i placów – Plac Tobrucki, Plac ratuszowy, Plac Jakuba Wujka, Plac Grunwaldzki, Plac ….
Wiele tych zielonych miejsc odwiedzamy w czasie naszych wędrówek z wnukiem. Każde z nich wiąże się z naszym miastem poprzez historię ciekawych wydarzeń lub genezy powstania tych miejsc lub związek z pamięcią o ludziach zapisanych w historii miasta i kraju.
Można wymieniać „zielone miejsca” bez końca, bo zespołów przyrodniczo-krajobrazowych i ekologicznych jest dużo i o nich w czasie naszych wędrówek po „Zielonym Szczecinie” i Ziemi Szczecińskiej, fotografując je, będziemy opisywali w naszych wspomnieniach.
Zbyszek Mat