travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR



Białostockie Muzeum Wsi  -  Wasilków

Białostockie Muzeum Wsi - Wasilków

Białostockie Muzeum Wsi - Wasilków

Białostockie Muzeum Wsi - Wasilków
Białostockie Muzeum Wsi - Wasilków













      Białostockie Muzeum Wsi     -   Wasilków


Przez całe średniowiecze i większość epoki nowożytnej warunki życia ludności wiejskiej w Europie niemal się nie zmieniały. W XVII wieku chłopi wciąż mieszkali w niskich, drewnianych chatach, mających maksymalnie dwa pomieszczenia. Cały ich domowy dobytek stanowiło kilka prostych przedmiotów: ława, stołek, wory wypchane słomą. W izbach nie stały żadne meble, a ludzi od prosiąt czy krów oddzielało jedynie przepierzenie.

Polscy chłopi często mieszkali nawet nie w chatach, ale lepiankach z gliny i chrustu krytych słomą. Okna zakrywano zwierzęcymi błonami. Jeszcze w XVIII wieku szyby wciąż stanowiły na wsiach rzadkość a wielu chłopów w Polsce żyło dokładnie tak, jak ich odlegli przodkowie w czasach Chrobrego i Łokietka.
 A w XIX i XX wieku człowiek, o którym mówiono „kochał przeszłość dla przyszłości” -
Zygmunt Gloger-polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta, krajoznawca. Urodził się w Tyborach-Kamionce około 30 kilometrów od Tykocina na Podlasiu w 1845 roku z dziejami rodziny Glogerów zapoznaliśmy się w Muzeum w Tykocinie w Małej Synagodze.
Pierwsze prace etnograficzne podjął już w 1867 r. Później odbywał wędrówki etnograficzne i archeologiczne po Podlasiu i ziemiach Polski i Litwy.
Swoje zbiory zapisał w testamencie Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu, którego był jednym z założycieli i pierwszym prezesem, Towarzystwu Etnograficznemu, i Towarzystwu Bibliotek Publicznych w Warszawie oraz Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.
Tak pisał o historii Podlasia w swojej pracy „Geografia historyczna ziem dawnej Polski” i Podlasie to nie dlatego że to region pod lasem ale: - „Właściwe, to jest pierwotne Podlasie było pasem ziemi, długim mil trzydzieści kilka, a szerokim kilka do kilkunastu, ciągnącym się z północy od ziemi ……, .” - a więcej na:






Zbyszek Mat

Wróć do spisu treści