travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Orzeł Bielik - Ja tu pilnuję ...

... ścieżkami Silvarium 

... wedrówka z lekcjami przyrody

... wypalanie węgla drzewnego - Mielerz

Park Megalitowy z ogromnymi głazami narzutowymi

..mosty, mostki, jeziorka.

..Owadzi Hotelik.






                       Silvarium - Poczopek


Będąc na Szlaku Tatarskim, wyjeżdżając z Supraśla drogą na Krynki dojeżdżamy do miejscowości Poczopek,siedziby nadleśnictwa Krynki, miejsca, które można nazwać przytulnym zakątkiem świata, gdzie za malowniczymi zabudowaniami nadleśnictwa mieści się malutka, licząca zaledwie siedem gospodarstw wieś-zaścianek Poczopek. W Poczopku warto pospacerować ścieżkami tajemniczo nazwanego przez leśników "Silvarium", stanowiącym leśny park. Zrekonstruowano również celtycki, energetyczny krąg kamienny.
Parking przy samej drodze z ładnie wkomponowanymi tablicami informacyjnymi i mapami tras spacerowych. Idąc drogą wzdłuż lasu, podziwiamy piękną przyrodę, drewniane pomniki oraz punkty informacyjne zlokalizowane wśród drzew. Silvarium pełni funkcję rekreacyjną i edukacyjną. Z dużą ilością plansz na naszej drodze informujących nas o zwierzętach zamieszkujących tutejsze okolice, roślina tu rosnących oraz zwyczajach i historii tych okolic. Idąc „Ziołową trybą” – ścieżką, wzdłuż której posadzono i opisano prawie sto ziół z obszaru Puszczy Knyszyńskiej, które wykorzystywane były w medycynie ludowej. Szlak „Tropinka” – to wędrówka ścieżką, wzdłuż której odnajdujemy utrwalone tropy zwierząt leśnych. Na trasach ścieżek znajdziemy także barć na drzewie, ślady różnych zwierząt odciśnięte w betonie, a także leśną, drewnianą kapliczkę.
Wychodząc z lasu, naszym oczom ukazuje się przepiękna okolica, która stanowi samo centrum tego miejsca. To właśnie w tym miejscu zlokalizowana jest największa liczba atrakcji Poczopka. Liczne malownicze mostki nad małą rzeczką, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki oraz przepiękną aleję drzew, którą leśnicy nazwali „Alejką Feng Shui". W Silvarium znajduje się także jedyny w swoim rodzaju megalitowy park z mnóstwem ogromnych głazów narzutowych, przypominający angielską budowlę Stonehenge i podobnie jak ona, nawiązuje do zjawisk astronomicznych. Część głazów ustawiono w taki sposób, żeby wyznaczały miejscowy południk. Inne kamienie ukierunkowano na północ. Każdy głaz waży kilkanaście ton i ma tabliczkę z opisem. Zrekonstruowano również celtycki, energetyczny krąg kamienny.
Wędrując po Silvarium nie można nie wstąpić do galerii „Na skraju puszczy” – specyficznego muzeum przyrodniczego, w którym także można podziwiać świat przyrody zwierzęta i rośliny, których nie udało nam się dzisiaj zobaczyć, a które występują zarówno w samym Poczopku, jak i na Podlasiu, jak i obejrzeć m.in. szklany ul pszczeli i formikarium – gniazdo mrówki ćmawej.
Część Silvarium zajmują stawy z wieloma gatunkami ryb, wśród których spacerują bociany. Kilka ptaków nie odleciało do ciepłych krajów. 




Bardzo ładnie uroki Poczopka i Silvarium pokazał Pan Jacek Słomiński w swoim filmie umieszczonym na You Tubie, który polecam obejrzeć:

https://www.youtube.com/watch?v=8yo7-YFbXYw



Kolekcja zdjęć z naszego pobytu
Zbyszek Mat
Wróć do spisu treści