
TRANSLATOR
Cerkiew pw. Opieki MB w Hańczowej
Cerkiew greko-katolicka pw. św. Paraskewy z 1786 roku.
Cmentarz Łemkowski w Uściu Gorlickim
Cmentarz Wojenny nr. 57 w Uściu Gorlickim


Cerkwie i Kościoły Beskidu Niskiego
Wędrując przez Beskid Niski już z daleka często widzimy i mijamy drewniane cerkwie stojące na wzgórzach, otoczone starymi drzewami i kamiennym lub drewnianym ogrodzeniem z ozdobną zadaszoną bramą. Cerkwie i cerkiewki łemkowskie bardzo ładnie wkomponowujące się w górzysty otaczający krajobraz. Zazwyczaj teren przy-cerkiewny służył jako cmentarz więc można tu znaleźć stare krzyże i nagrobki świadczące o historii tych miejsc. W Beskidzie Niskim znajduje się jeszcze wiele opuszczonych wsi z których ludność została wysiedlona na inne tereny kraju lub za granice. Niektóre z Łemkowskich cerkwi grekokatolickich przejętych po 1945 roku obecnie pełni rolę kościołów katolickich. Dzisiejszą wędrówkę szlakiem architektury drewnianej zaczynamy w Hańczowej. Cerkiew pw. Opieki MB w Hańczowej.
Drewniana XIX-to wieczna cerkiew łemkowska wzniesiona na miejscu XVII-to wiecznej świątyni. Sama wieża jest starsza i pochodzi z XVII-go wieku. Do roku 1947 a więc roku w którym zaczęła się „Akcja Wisła“ była cerkwią grekokatolicką a następnie w latach 1947-1958 służyła wiernym obrządku rzymsko-katolickiego mimo tego postępowała jej dewastacja. I w 1956 roku została podjęta decyzja o jej rozbiórce i wywiezieniu wyposażenia do Składnicy Ikon w Łańcucie. Przed dewastacją i rozebraniem budowli uratował cerkiew powrót kilku rodzin łemkowskich wysiedlonych w 1947 roku którzy własnymi siłami wyremontowali ją oraz powołali w Hańczowej parafię prawosławną. piękny ikonostas namalowany pod koniec XIX-go wieku przez braci Antoniego, Michała i Zygmunta Bogdańskich z Jaślisk. W cerkwi zachowała się duża ilość oryginalnego wyposażenia z przełomu XVII-go i XIX-go wieku. Obok cerkwi granitowy krzyż postawiony na pamiątkę Tysiąclecia Chrztu Rusi w latach 988-1988. Na ścianie cerkwi brązowa tablica poświęcona pamięci wypędzonym z Łemkowszczyzny, zawieszona w 50-tą rocznicę „Akcji Wisła“.










Nad górnym biegiem rzeki Zdynia , przy drodze do Gładyszowa około 500 metrów od granicy ze Słowacją, we wsi Konieczna, znajduje się prawosławna cerkiew pw. św. Wasyla Wielkiego z początku XX-go wieku, otoczona cmentarzem. Obok cmentarza cerkiewnego znajduje się zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča Cmentarz Wojenny nr. 47 Konieczna z I Wojny Światowej. Drewniana, orientowana, trójdzielna cerkiew z wieżą obitą blachą o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz mieści się ikonostas przywieziony z Sambora w 1912 roku. Sufit i ściany pokrywają polichromie. Cerkiew pw. Wasyla Wielkiego zbudowano w roku 1903-1905 jako świątynie greckokatolicką. Po wysiedleniu ludności łemkowskiej w ramach „Akcji Wisła“ w roku 1947 w obiekcie sporadycznie celebrowano nabożeństwa dla nielicznie przybyłych osadników. Od 1957 roku, kiedy część Łemków powróciła na ojcowiznę, w cerkwi zaczęto też odprawiać nabożeństwa w obrządku bizantyjsko-ukraińskim co trwało do czasu aresztowania przez władze państwowe księdza greckokatolickiego w 1961 roku. Od tej pory wierni z Koniecznej pozostawali pod opieką duchownych prawosławnych z Bartnego. W 1969 roku cerkiew została przekazana do użytkowania polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi prawosławnemu jako świątynia filialna utworzonej w 1967 roku parafii w Zdyni.