travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Bliza to tzw. latarnia dzwigniowa



Latarnia w Helu na Helu



Krzyż Neclów u wylotu Wąwozu Chłapowskiego.


Latarnia Morska w Krynicy Morskiej









Szlakiem Latarni morskich w Polsce . ....

… to chyba nie „zwichnięcie zawodowe” ???, że ciągle wracam do wspomnień o morzu, o tych, co na morzu i o wszystkim, co z morzem związane. To czas spędzony na morzu, często wywoływał marzenia jak to kiedy już będę na lądzie, to powrócę do realizacji ich. Zawsze oglądałem je zazwyczaj od strony morza, z burty statku, żeglując wzdłuż wybrzeży mórz i oceanów, ale i powracając do domu, płynąc wzdłuż wybrzeża naszego Bałtyku. To latarnie morskie, które od wieków w różnych formach budowane umożliwiały bezpieczną żeglugę po morzach i oceanach. Już od zamierzchłych czasów na niskich brzegach wznoszono kopce, na których szczycie dopiero rozpalano ogień lub lokalizowano je na wysokim brzegu tak jak na naszym wybrzeży „Krzyż Neclów”, wskazujący kaszubskim rybakom w czasie nocy, niepogody i sztormów drogę z morza do bezpiecznej przystani.
Na szczycie klifu nad lądem góruje krzyż postawiony w miejscu, w którym rodziny rybaków chłapowskich podczas silnych sztormów czekały, modląc się na powrót swoich bliskich, często bezskutecznie. Krzyż ten nazywany jest Krzyżem Neclów i widoczny jest z morza z odległości 4 mil.
I tak można opowiadać o każdym znaku nawigacyjnym i każdej latarni na naszym wybrzeżu. Teraz, już na lądzie postanowiłem jedną z moich wędrówek po naszej Polsce poświęcić na wyprawę Szlakiem Latarni Morskich wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Plany i marzenia nie zmieniły się od lat, a zmienił się tylko sposób ich realizacji. Około dwóch, trzech tygodni, miało być najpierw wędrówką na piechotę, później rowerem a teraz ze względu na wygodę i no, no, ......, tak, tak … wiek już samochodem. Byłem w wielu rejonach Polski a tu, gdzie to wszystko jest tak blisko, zawsze ten rejon był pomijany.
Wzdłuż wybrzeża Bałtyku jest 15 czynnych i kilka nieczynnych latarń, wygaszonych w Rozewiu, na Górze Szwedów i w Nowym Porcie. Latarnie zniszczone w czasie II WW., na Helu, w Gdyni Oksywie czy w Jastarni Bór, niektóre częściowo odbudowane i latarnie morskie istniejące w dawnych czasach jak Twierdza Wiosłujcie wybudowana w 1482 roku, nieczynna od 1758 roku i zastąpiona bliżą w Nowym Porcie. Czy Wineta w ujściu Odry. Regoujście przed 1539 rokiem lub Rowokół planowany do budowy w XVII wieku.
Światło nawigacyjne umieszczone na wieży widokowej w Sopocie i stawy na główkach portów Władysławowie, Nowym Porcie czy Westerplatte, stawa „wiatrak” w Świnoujściu itp., nazywane potocznie latarniami morskimi, o charakterystycznej budowie w postaci wieży z laterną, nie są latarniami morskimi w sensie nawigacji i dodatkowo światła te posiadają niewielki zasięg.
Każda latarnia, stawa, czy bliża ze swoją historią i legendą, które warto poznać, przenosząc się w świat tradycji morskich w Polsce. Łącząc podróżowanie z pasją fotografowania i poznawania nowych miejsc wierzę, że będzie to dwu, trzytygodniowa wspaniała wyprawa. Znasz wiele miejsc w świecie, to w końcu poznaj te wspaniałe w swoim kraju. Zapraszam do wspomnień po moim powrocie ze spotkania na Szlaku Polskich Latarni Morskich.
A teraz zapraszam do Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, gdzie prezentowanych jest 29 latarni morskich czynnych i historycznych w skali 1:10, w tym wszystkie działające na polskim wybrzeżu Bałtyku. Otwarcie Parku Latarni Morskich miało miejsce 19 maja 2012 roku. W Parku można zobaczyć także obiekty w całej okazałości z lat swej świetności, które obecnie popadły w ruinę, bądź są niedostępne do zwiedzania.
            
                                                                                                         Zbyszek Mat    
                                                                                                                               
       Latarnie Morskie      Latarnie Morskie - trochę historii     Latarnia Morska Świnoujście
Wróć do spisu treści