- travelmatszczecin

Przejdź do treści


Artykuł  który  sprowokował nas do innego spojrzenia na nasze "słodkie" problemy.

Przeczytaj artykuł p.Alicji

Mój głos w dyskusji z Asią

Przeczytaj


Każda pomoc w realizacji naszych planów, każdy gest, wasze działanie aby tak ciężko dotknięci przez los odzyskali  pogodę ducha i wiarę że i dla nich świeci słońce spotka się z naszą wdzięcznością. Czasami wystarczy drobny gest. To nic nie kosztuje, a radość tych którym pomogliśmy i nasza też,jest bezcenna.
Może opowiesz jak Ty radzisz sobie ze swoją chorobą, albo posłuchasz jak próbują to robić inni i podtrzymasz ich w wytrwałości  prawidłowego sposobu na życie diabetyka. Z cukrzycą można też cieszyć się z każdego dnia. Łatwiej, jeżeli jesteśmy otoczeni ludzmi nawzajem sobie życzliwymi.
To co? Przyjdziesz, pomożesz? A jeśli tylko "pogadamy" to też warto.
Przyjdż, napisz do nas. Czekamy


! Warto pomagać !
Jeżeli cukrzyca "pokochała nas aż do śmierci" to może warto „zadbać" i o nią
- bo przecież świat jest taki piękny.

Ten artykuł zobowiązuje …- spotkanie - 23.01.2014


Po takim zaproszeniu, jakie ukazało się w naszej Panoramie 7 nie sposób było nie być na następnym spotkaniu. Przyjemna atmosfera gawędzenia przy herbatce i kawie, ale tylko w gronie tych pozostałych siedmiu członków koła diabetyków na Słonecznym, tych „siedmiu wspaniałych”, którzy pozostali z dużego Koła Diabetyków w "Żółtku" i dalej pozostają aktywni. Świat coraz bardziej otwarty a my coraz częściej zamiast otwierać się na ludzi związanych naszymi wspólnymi problemami zamykamy się ze swoimi „słodkimi” problemami. Często w samotności zmagając się z tą epidemią XXI wieku – cukrzycą. Oczekiwanie na kolejną wizytę u lekarza, ciepłe kapcie i telewizor, być może i rezygnacja w walce z naszymi chorobami na pewno nie poprowadzi nas do stabilizacji naszego słodkiego stanu cukrzycy. Członkowie o dłuższym stażu w klubie wspominali z nostalgią o dużym klubie w roku 1995 o bardzo aktywnej działalności i o latach, w których zaczął następować regres w działalności klubu. Związane to było nieraz z odejściem niektórych członków naszego koła wymuszonego postępującym rozwojem choroby. Czy ludzi chorzy na cukrzycę wracają do zdrowia?. Jest wiele przyczyn i niektóre z nich podnoszone były w naszych rozmowach. Z tych rozmów zaczęły się wyłaniać się propozycje kierunków, w których powinna iść nasza działalność.
Nie chcemy pouczać, uczyć, pisać poradników,podręczników i instrukcji „obsługi cukrzyka”. Nasze wnioski wynikające z naszych rozmów i dyskusji o „cukrzycy” są indywidualnymi stwierdzeniami każdego z nas, ale nawet, jeżeli zgadzasz się z tym, co proponujemy i piszemy – zawsze skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzących. Pamiętaj! Wpływ na twój stan „ cukrzyka” ma lekarz prowadzący i ty. Samo przepisywanie recept jeszcze nikogo nie wyleczyło a cukrzyca jeszcze jest chorobą niewyleczalną. Zresztą niewielka różnorodność stosowanych leków, ale o tym na następnych spotkaniach. Największy wpływ na stan twojego zdrowia cukrzyka mamy my sami. Musisz nauczyć się żyć z cukrzycą i tak postępować, aby niszczące skutki choroby dla twojego organizmu były jak najmniejsze. Jest to bardzo trudne, ale osiągalne.Przeczytaj moją dyskusję na forum diabetyk.pl. Mat4 z asia0marek. Dlatego  chcemy spotykać się w klubie, aby wymieniać poglądy, dzielić się doświadczeniami i cieszyć się, jeżeli stan naszego zdrowia polepsza się lub nie pogarsza, co też jest sukcesem?. Cukrzyca jest chorobą, z która się zmaga cały świat. To około 300 milionów takich „nieboraków” jak my. Dlatego chcemy być razem, wspierać się w walce z chorobą i cieszyć się z osiąganych dobrych wyników i razem przeżywać porażki i szukać sposobów ich unikania.
Z takich rozmów wyłoniły się kierunki naszego działania, które po podsumowaniu dyskusji przedstawiają się następująco :
Informacja poprzez różne środki i sposoby komunikacji spróbować docierać do mieszkańców naszego osiedla z akcją informacyjną o zagrożeniu cukrzycą, o możliwościach wczesnego jej wykrywania, jej przebiegu i wpływie na nasz organizm, skutkach nie podjęcia lub późnego podjęcia leczenia cukrzycy.
Foldery informacyjne, spółdzielcze i osiedlowe publikatory - Panorama 7, Moje miasto, strony internetowe
        m.in. Fundacji Kultury i Sportu „Prawobrzeże’”. Możliwości realizacji takich działań są b. duże.

- klubowe spotkania edukacyjne powracając do tematycznych spotkań o przyczynach powstawania i rozwoju cukrzycy w naszym organizmie, i skutkach nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy. Organizowanie dni pomiarów poziomu glukozy i wczesnego wykrywania cukrzycy wśród mieszkańców naszego osiedla. Musimy wyjść do mieszkańców zgodnie z zasadą – jak Mahomet nie przyjdzie do góry to góra musi przyjść do Mahometa.

- szkolenia w zakresie prawidłowego prowadzenia samokontroli poziomu glukozy we krwi, prawidłowej obsługi glukometrów i okresowego sprawdzania prawidłowości ich wskazań. Rejestracja wyników pomiarów w dzienniczku samokontroli i nowoczesne proste sposoby rejestracji pomiarów.
Pomiary ciśnienia tętniczego. Prawidłowy sposób pomiarów, rejestracja wyników. Kontrola wagi ciała i wpływ naszej wagi na stan naszego zdrowia. Wskaźnik optymalnej wagi ciała BMI i wskaźnik masy ciała.


- zasady zdrowego odżywiania się chorego na cukrzyce, Indeks glikemiczny produktów i ich wpływ na poziom glukozy we krwi. Kaloryczność posiłków, pory posiłków, porady dietetyka i rozmowy z dietetykiem.
- leczenie dietą, leki doustne i insulina. Pory przyjmowania leków i znajomość działania leków doustnych i insuliny. Objawy hipoglikemii i pomoc choremu i przyczyny jej występowania jak również objawy hiperglikemii, jej objawy i przeciwdziałanie.


Powikłania zdrowotne w chorobie cukrzycowej, przyczyny ich powstawania skutki i przeciwdziałanie im. Stopa cukrzycowa, retinopatia, uszkodzenia narządów wewnętrznych i …., Tak, tak proszę państwa dna moczanowa ta groźna córka cukrzycy.

Rozmawiając o cukrzycy na pewno nie zabraknie nam tematów do rozmów szkoleń i naszego działania na rzecz innych ludzi. Wierzę a właściwie mam pewność, że włączycie się Państwo tak potrzebne działanie dla dobra nas, diabetyków ludzi dotkniętych tą dżumą XXI wieku.
        - nasze spotkania, które odbywają się w czwartki o godz. 14: 00 i trwają 60 minut. Chcemy przeznaczyć go na bieżące dyskusje, pytania i rozmowy o „ słodkich” problemach na podstawie, których będziemy przygotowywali raz, dwa razy w miesiącu „Spotkania tematyczne Diabetyków ” przygotowane o opracowania lekarzy diabetologów, dietetyków, fizykoterapeutów, pomologów i wielu, wielu specjalistów w dziedzinie diabetologii.  
        - relacje z tych spotkań ( oczywiście tych ważnych – nie „ploteczek”) chcemy przedstawiać na naszej stronie internetowej z wersją tam gdzie można audio, bo łatwiej nam słuchać niż czytać na komputerze lub prezentacji video i dyskusji po prelekcjach.
Czy nam się to uda?
To zależy od wielu z nas. Jeżeli choć trochę włączycie się państwo we współdziałanie z nami w tej „Koalicji na rzecz zwalczania cukrzycy” to wspólnie będziemy się cieszyć satysfakcją, jaką można mieć z pomocy innym. Każde słowo, uwaga i ta krytyczna też, nawet za każdą nawet niewielką pomoc my „słodcy” będziemy wdzięczni.
Czy nam się uda? Nawet, jeżeli niewielu, zrozumie cukrzycę, zmieni styl życia, poprawi swój komfort bytu to warto jest podjąć ten trud. Jeżeli się nie uda. Szkoda
!
                                     

I co Koszałku?, piszesz, piszesz. Nie za dużo?
Powiodą się te nasze zamiary?
Napewno !!!!.
A jak nie ... ?
To znowu pojedziesz w Bieszczady.


Na lenistwo nie ma rady .....

a przecież z cukrzycą można żyć normalnie !


Wróć do spisu treści