travelmatszczecin

Przejdź do treści

             ! Sprawdź czy i Ty jesteś z nami !


Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania
u chorych na cukrzycę, 2013
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, specjalizujący się w endokrynologii. Specjalista w dziedzinie ekonomiki i ochrony zdrowia. Dziennikarz medyczny


Jak często chorzy na cukrzycę powinni mierzyć sobie poziom „cukru” we krwi?
Kliknij

! Warto pomagać !
Jeżeli cukrzyca "pokochała nas aż do śmierci" to może warto „zadbać" i o nią
- bo przecież świat jest taki piękny.Porozmawiajmy o samokontroli ........
... temat obejmujący bardzo dużo zagadnień,
a więc jak często mierzyć ?  


        Odpowiedź na pytanie –„mierzyć czy nie mierzyć?”, jakie zadawałem sobie zmieniło się na pytanie „jak często i w jakich sytuacjach dokonywać pomiarów glukozy?. To wraz z lekarzem ustalasz harmonogram działania.
Wg „Zaleceń klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę, 2013” P
TD –Ale zalecana częstotliwość samokontroli glikemii w wytycznych P
TD odebrałem, jako minimum tego to, co muszę wykonywać i jako ten dolny poziom kontroli. Dlaczego?. Każdy z nas jest inny i dlatego indywidualnie każdy z nas musi spojrzeć na siebie i razem z lekarzem spróbować określić sytuacje i częstotliwość przeprowadzanego przez nas poziomu glikemii. Przeszukałem Internet, rozmawiałem na forach internetowych w poszukiwaniu właściwej drogi postepowania. Zakres rad w tym zakresie to tak jak wahadło. Nie chcę oceniać i przytaczać tych skrajnych opinii, ale jako wyjściową opinię do analizy swojego postepowania przyjąłem opinię „Naszego Guru” w zakresie Diabetologii - Polskiego Towarzystwa Diabetologów z uznaniem czytając te trudne a jednocześnie zrozumiałym jeżykiem napisane materiały. Ale opinie, którą zastosowałem to wg artykułu Dr. n. med. Marka Derkacza, MBA – „Niestety na zadane w tytule pytanie precyzyjnej odpowiedzi nie są w stanie w wielu przypadkach udzielić nawet sami lekarze. Specjaliści medycyny rodzinnej często radzą, by robić to według zaleceń diabetologa, ale nie każdy pacjent z cukrzycą jest pod stałą opieką diabetologa. Z kolei odpowiedź „Proszę to robić tak często, jak jest to konieczne” nie zawsze satysfakcjonuje chorego.” Proszę przeczytać i przeanalizować artkuł p. dr. Marka Derkacza. http://www.medexpress.pl/blog/jak-czesto-chorzy-na-cukrzyce-powinni-mierzyc-sobie-poziom-cukru-we-krwi/13584/  – Panel obok.
Jeżeli potrafisz analizować, dlaczego masz tak różne wyniki pomiarów i co jest ich przyczyną to mierz tyle ile potrzeba. Jeżeli w wyniku tego próbujesz zmieniać swój tryb postepowania z własnym organizmem, zmusić się do poszukiwania własnego sposobu odżywiania, zrzucenie nadwagi aktywność fizyczna i itd. to OK!., Jeżeli twoje wyniki się zmieniają  i to w kierunku osiągania założonego celu - OK
!. Spadek wagi, zmniejszanie poziomu glukozy po posiłkach lub wieczorem, itd., Bo jak wieczorem wysoko to i rano też wysoko itd.….. mierz, zapisuj, analizuj i rozmawiaj ze swoim lekarzem. Na pewno współpracując z lekarzem, jeżeli stan twojej cukrzycy się nie zmieni to na pewno nie będzie się pogarszał. Co?, że parę pasków zużyjesz więcej? NFZ od tego się nie zawali, ale jak nie będziesz dbał o swoją ukochaną cukrzycę, to NFZ zapłaci za to kilkakrotnie więcej, chociaż jako odłożona rata.  NFZ „daje” tyle, że do prowadzenia prawidłowej świadomej kontroli jest to ilość wystarczająca. A jeżeli „ktoś” jeszcze to minimum chce ci ograniczyć, to niech weźmie odpowiedzialność za swoje decyzje i Twoje zdrowie. Bo decyzja bez odpowiedzialności za nią …?
Jeżeli mierzysz tylko po to żeby wiedzieć to szkoda „materiału”. Nie analizujesz, nie zmieniasz swojego sposobu na życie – to zrób parę pomiarów albo nie. Przecież cukrzyca nie boli. A później..
Co może ci pomóc lekarz jak ty nie masz, o czym z nim rozmawiać? On cię widzi przez 5 minut w miesiącu a ty ze sobą jesteś cały czas. I jak mu przedstawiasz swój poranny wynik np.: 100 i kilka razy to
myśli, że OK!. A te np.: po obiedzie, kiedy masz 200 albo 300 to już nie wiesz. Bo gdybyś mierzył i zastanowił się, dlaczego? – Może za duża, porcja i może trochę mniej, a waga taka, że skala się skończyła, może za dużo produktów tych z wysokim IG, ale ty tak je lubisz i można by tak dalej i dalej.

A więc:

- Jeżeli robisz to świadomie, analizujesz wyniki, poszukujesz przyczyn złych wyników, konsultujesz to ze swoim lekarzem prowadzącym, to mierz tak jak pisze dr. Marek Derkacz:

„Proszę to robić tak często, jak jest to konieczne”

Jeżeli mierzysz tylko po to żeby wiedzieć, nic nie chcesz zmienić w swoim „ życiu cukrzyka” to mierz, chociaż tak jak ci polecił twój lekarz prowadzący. Przecież, aby mógł ci pomóc, stawiać prawidłową diagnozę i wskazywać kierunki postepowania to, chociaż to minimum wiadomości o twoim postepowaniu musi mieć.

I trzecie podejście do problemu kontroli glukozy – nie mierzysz. Słodki stan niewiedzy, słodki stan głupoty i szybko nadchodzący koniec tego słodkiego stanu.
Dlaczego piszę o tym w tak ostrych słowach? Jestem z Tobą i chciałbym, aby to dotarło do ciebie. Ja doszedłem do pewnego określonego celu mojej „zabawy” z cukrzycą. Czy wytrzymam w dalszej „zabawie?. Bardzo chciałbym. Czy się uda?  Nie wiem? Bardzo chcę.
Dalej pobawimy się w sposoby rejestracji wyników i ich analizy.
To są moje doświadczenia, z którymi możesz się zgadzać lub nie. Ale cokolwiek zmieniałbyś w sposobie życia cukrzyka zawsze skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zbyszek Mat.Wróć do spisu treści