travelmatszczecin

Przejdź do treści

TRANSLATOR


Szlakiem Szczecińskich Pomników  cz.5 .......

Szczecińskie Pomniki
Repatriant Ujejski  i  rodzimy Orzeł Biały ...
            Wysiedlenie Polaków z Kresów Wschodnich w nowe granice Rzeczypospolitej Polskiej – fala przymusowych przesiedleń ludności polskiej ze wschodnich terenów II Rzeczypospolitej odebranych w wyniku porozumień jałtańskich na rzecz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, przeprowadzona po podpisaniu układów republikańskich to również zabranie z tych terenów swoich wspomnień czy pomników, chociaż wiele z nich barbarzyńsko zniszczyła wyzwolicielska Armia Czerwona . Ale ten pomnik Kornela Ujejskiego „ostał się”. Nie zburzyli go. Po wkroczeniu do Lwowa Rosjan 27 lipca 1944 roku został zdjęty i w 1950 r. przekazany Polsce. Na kilka lat trafił do depozytu pamiątek narodowych w warszawskim parku w Wilanowie. 27 listopada 1956 roku przeniesiono go do Szczecina. Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpiło dopiero 9 grudnia 2006 roku, w 105. rocznicę lwowskich uroczystości.
A pomnik Fontanna z Orłem Białym.?  W czasie II wojny światowej zasypano fontannę żwirem i piaskiem, aby uchronić ją od zniszczenia. Fontana przysypana żwirem i piaskiem w formie kopca przetrwała II wojnę światową.  Potem przez długie lata niszczała. Remont kapitalny fontanny przeprowadzono w latach 1990-1992 i ponownie w latach 2005-2006 …, ale o tym na slajdach poniżej.
 
Nie ma takiego pomnika ludzkiej kultury, który nie byłby zarazem świadectwem barbarzyństwa..         

                                                    .... dzieci, chłopcy, podróżnicy.........

             … a tu w Szczecinie, już od 1927 roku, mały uśmiechnięty chłopiec z harmonią czekał na swoich pomnikowych kolegów. I tak w czerwcu 1961 roku przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka zawitał pomnik Króla Maciusia I który obejmując swoje królestwo rozpoczął panowanie i wędrówkę po Szczecinie przenosząc się w nim przed budynek Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka przy ulicy Rayskiego.

 
Pomnik małego chłopca, bajkowego króla Maciusia I to upamiętniający znanego polskiego pedagoga – Janusza Korczaka, polskiego pedagoga, wychowawcę i przyjaciela młodzieży, zamordowanego wraz z dziećmi przez hitlerowskich oprawców, szóstego sierpnia 1942 roku, w komorze gazowej w obozie zagłady w Treblince.
 
I ostatnio przybyły Węgierski chłopiec z Budapesztu przypominający o tragedii 1956 roku na Węgrzech i w Budapeszcie ......

Burząc pomniki, oszczędzajcie cokoły. Zawsze mogą się przydać.
                                                                                                             Stanisław Jerzy Lec
 
Zbyszek Mat
Wróć do spisu treści